Zgodnie z dyrektywą dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, począwszy od roku 2021 wszystkie nowo powstałe na terenie Unii Europejskiej budynki muszą być budynkami o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię. Taki efekt można osiągnąć tylko w połączeniu kilku energooszczędnych instalacji, np. rekuperacji i pompy ciepła. Warto zatem już dzisiaj pomyśleć o instalacji pompy ciepła, które stanowią jedną z najtańszych form ogrzewania poprzez wykorzystywanie energii z powietrza, ziemi lub wody.
Pompa ciepła pobiera z powietrza ciepło (80%) przy użyciu energii elektrycznej sprężarki (20%) i zapewnia ogrzewanie i gorącą wodę wewnątrz budynku (do 65°C) Technologia ta sprawdza się nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz ( do -25°C)
Pompy ciepła to rozwiązanie całoroczne – ogrzewanie zimą i chłodzenie latem
Są stosowane do instalacji centralnego ogrzewania w układach monowalentnych, gdzie stanowią jedyne źródło ciepła lub układach biwalentnych współpracujących ze szczytowym źródłem ciepła, które może stanowić np. kocioł olejowy lub gazowy. Z powodzeniem stosowane są do produkcji ciepłej wody użytkowej stanowiąc w pewnych warunkach alternatywę do kolektorów słonecznych.